Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate periodic și valorificate prin modalități precum vânzarea, donația, schimbul sau închirierea, în funcție de necesitățile statului. Oportunitatea este prevăzută într-un proiect de lege aprobat astăzi în lectură finală de Parlament, informează MOLDPRES.
Raportul a fost prezentat în plen de președintele Comisiei parlamentare pentru securitate națională, apărare și ordine publică, Lilian Carp.
„Comisia a examinat propunerile și recomandările înaintate de comisiile permanente, precum și amendamentele deputatului Ion Chicu, alături de propunerile Direcției generale juridice a Secretariatului Parlamentului. Rezultatele examinării sunt reflectate în sinteza anexată raportului. Textul proiectului de lege, redactat în baza acestei sinteze și a amendamentelor acceptate, a fost întocmit în conformitate cu cerințele tehnicii legislative și este anexat prezentului raport. În concluzie, Comisia pentru securitate națională, apărare și ordine publică, cu votul unanim al membrilor, a propus Parlamentului adoptarea proiectului de lege în lectura a doua.”
Proiectul de lege a fost elaborat de Ministerul Apărării și urmărește modernizarea legislației în domeniul apărării naționale prin instituirea unui cadru normativ unitar și actualizat. Noua lege va înlocui mai multe acte normative învechite care reglementează în prezent gestionarea și valorificarea activelor militare (armament, tehnică militară etc.) și a produselor cu dublă utilizare (civilă și militară) aflate în proprietatea statului.
Astfel, în legislație au fost introduse două noțiuni noi: „active cu destinație militară” – bunuri destinate realizării misiunilor de apărare națională, precum armamentul și tehnica militară – și „excedent neutilizat”, care reprezintă activele militare ce nu mai sunt utile sau nu mai pot fi utilizate pentru apărarea națională.
Noua lege prevede modalități de vânzare-cumpărare a activelor cu destinație militară în cadrul licitațiilor organizate de autorități, precum și alte forme de transmitere a dreptului de proprietate sau de folosință, precum donația, schimbul și darea în locațiune.
Transmiterea dreptului de proprietate sau de folosință asupra excedentului neutilizat al activelor cu destinație militară se va realiza cu respectarea intereselor de securitate națională, a angajamentelor internaționale ale Republicii Moldova și a legislației privind controlul comerțului cu mărfuri strategice.
De asemenea, actul normativ instituie un mecanism transparent de valorificare a excedentului neutilizat al activelor cu destinație militară, în conformitate cu cerințele de securitate și obiectivele stabilite în documentele de planificare strategică din domeniul apărării.
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
Val de căldură în Republica Moldova: meteorologii au emis Cod galben, portocaliu și roșu de caniculă
Igor Grosu invită cetățenii la spectacolul „1946”: „Un eveniment de comemorare și reflecție”
Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor conflictului de pe Nistru
Moment de reculegere în Parlament în memoria celor doi polițiști decedați la Sîngerei
Trei minori și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară în ultimele 24 de ore
FOTO // Schemă de exporturi către entități sancționate din Rusia, descoperită de SIS și PCCOCS. Mărfuri de peste 21 milioane lei, investigate
VIDEO // Grupare de familie destructurată de oamenii legii. Tată și fiu riscă până la 15 ani de închisoare pentru vânzare de droguri
DOC // Elevii din școlile reorganizate vor beneficia de o alocație lunară de 1000 de lei
VIDEO // Noi rețineri în dosarul „Car Vertical”. Șase bărbați sunt cercetați pentru șantaj și încălcarea vieții private
Peste 30 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
Agenda evenimentelor, vineri, 26 iunie
Peste un milion de lei sustrași prin fraude telefonice într-o singură zi. Poliția atenționează cetățenii
Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis un dosar penal pentru braconaj
O minoră s-a înecat într-un iaz din Soroca. Salvatorii trag un semnal de alarmă
Temperaturi caniculare în R. Moldova. AND impune restricții de circulație pentru mijloacele de transport de mare tonaj
IGSU îndeamnă cetățenii să respecte regulile de siguranță la scăldat
Atenție, călători! Trafic sporit la postul Giurgiulești - Galați, pe sensul de ieșire din țară
Republica Moldova marchează 12 ani de la semnarea Acordului de Asociere cu UE
Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
VIDEO // Cetățenii, îndemnați să verifice contul personal de asigurări sociale. CNAS: „Aceste informații sunt esențiale pentru stabilirea pensiilor și indemnizațiilor”
Peste 174 000 de persoane au beneficiat, în luna mai, de medicamente și dispozitive medicale compensate
Piața de capital din Moldova în expansiune: CNPF anunță creșteri semnificative și noi instrumente financiare în 2025
„Republica Moldova are nevoie de un guvern stabil la București”. Președintele Parlamentului, despre așteptările de la noul executiv român
Igor Grosu, despre proiectul privind unirea Republicii Moldova cu România, adoptat tacit la București: „Am văzut mai multe zâmbete decât panică”
Reforma Serviciului pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, votată de Parlament în prima lectură
Ministerul Energiei: peste 60% dintre acțiunile asumate pentru integrarea în piața energetică europeană sunt deja realizate
VIDEO // Piețele s-au umplut de fructe și legume de sezon. Care sunt prețurile
Oportunitățile investiționale ale Republicii Moldova și noi proiecte de cooperare, pe agenda vizitei vicepremierului Eugeniu Osmochescu în Austria
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp