ro

 

Societate
24 Iunie, 2026 / 20:18
/ Acum 6 ore

Starea de alertă în sectorul energetic a încetat. CNMC: „Analiza indicatorilor de risc nu indică necesitatea prelungirii acesteia”

Starea de alertă în sectorul energetic, instituită la 25 aprilie 2026 pentru o perioadă de 60 de zile, a încetat astăzi. Centrul Național de Management al Crizelor (CNMC) a anunțat că analiza indicatorilor de risc nu indică necesitatea prelungirii acesteia, informează MOLDPRES.

Potrivit CNMC, odată cu încetarea stării de alertă, începe procesul de elaborare a unui raport integrat privind măsurile aplicate și impactul acestora, care va fi publicat ulterior pe pagina oficială a instituției.

„Pe durata stării de alertă, instituțiile responsabile au monitorizat continuu evoluțiile din sectorul energetic, au gestionat riscurile identificate și au implementat măsurile necesare pentru menținerea securității aprovizionării cu resurse energetice și funcționarea stabilă a infrastructurii critice, contribuind astfel la stabilizarea situației din sector”, a subliniat CNMC.

Instituția a accentuat că în prezent, situația din sectorul energetic este supravegheată în regim continuu de autoritățile competente, conform atribuțiilor stabilite de legislația în vigoare.

Starea de alertă în sectorul energetic a fost instituită la 25 aprilie 2026 pentru o perioadă de 60 de zile, pentru a oferi autorităților posibilitatea de a gestiona rapid și eficient evoluțiile din domeniul energetic, în contextul situației regionale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar pe baza unui act de identitate

/ Acum 8 ore

Persoanele asigurate vor beneficia de noi medicamente și dispozitive medicale compensate

/ Acum 8 ore

Sistemul eCall va fi implementat în Republica Moldova: Mașinile implicate în accidente rutiere vor transmite automat un apel la Serviciul 112

/ Acum 9 ore

Un copil de 12 ani, salvat de la înec într-un lac din capitală

/ Acum 9 ore

VIDEO // Percheziții într-un dosar de spălare de bani în sumă de 13,5 milioane de lei

/ Acum 9 ore

Familiile polițiștilor decedați la Sângerei vor primi un ajutor material de câte un milion de lei din partea Guvernului

/ Acum 9 ore

Un avocat s-a retras din concursul pentru Colegiul disciplinar al judecătorilor

/ Acum 9 ore

Minut de reculegere la ședința Guvernului în memoria polițiștilor decedați la Sângerei. Alexandru Munteanu: „Este o pierdere grea”. Executivul va acorda sprijin financiar familiilor

/ Acum 9 ore

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Competențele organelor de anchetă privind dosarele complexe de corupție, fraudă financiară și criminalitate organizată vor fi delimitate mai clar

/ Acum 10 ore

VIDEO // Barajul lacului Taraclia intră în reparații. Lucrările vor spori siguranța populației și a drumului

/ Acum 10 ore

SATUL EUROPEAN // Canalizare, drumuri și spații publice modernizate pentru locuitorii satului Taraclia

/ Acum 10 ore

DOC // Președinta Maia Sandu i-a retras cetățenia fostului director adjunct al SIS, Alexandru Bălan

/ Acum 11 ore

Reforma asistenței medicale primare: Ministerul Sănătății dă asigurări că niciun centru medical nu va fi închis, iar accesul la servicii rămâne gratuit

/ Acum 11 ore

Autospecialele de poliție din țară vor porni simultan sirenele la ora 9.00, în semn de recunoștință și profund respect față de memoria celor doi polițiști care au decedat la Sângerei